Επιστήμη Πολιτικού Μηχανικού

4M-VK Forum
Ημερομηνία Κυρ Οκτ 22, 2017 12:04 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αρχιτεκτονικό Πρόγραμμα IDEA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 16, 2008 12:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
level: 5

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 15, 2006 8:15 pm
Δημοσ.: 49
Τοποθεσια: Χαλκίδα
Θα ήθελα να μάθω πληροφορίες από χρήστες του προγράμματος γιατί σκοπεύω να το αγοράσω.
Έχω προμηθευτεί το demo πέρυσι (δεν θυμάμαι έκδοση) και πραγματικά φαίνεται πολύ καλό αλλά ίσως στην πράξη αποδειχτεί αλλιώς

Ο κύριος λόγος που σκέφτομαι το IDEA είναι ότι έχω τα στατικά της 4Μ καθώς και τα προγράμματα αμοιβών και σκέφτομαι ότι θα είναι βολική η επικονωνία. Ο άλλος λόγος είναι η συμβατότητα με το Autocad, το οποίο γνωρίζω πολύ καλά και δεν θέλω να μπω στη λογική τώρα να μάθω ένα νέο πρόγραμμα από την αρχή (π.χ. ΤΕΚΤΩΝ κλπ).

Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι: Η συμβατότητα με τα άλλα προγράμματα της 4Μ (π.χ. ADEIA) είναι καλή και χρήσιμη; Η τελικά δεν αξίζει τον κόπο; Υπάρχει ευχρηστία στον φωτορεαλισμό, στην περιήγηση κλπ. Έχει κανείς άποψη από άλλα προγράμματα της αγοράς για να συγκρίνει;

Απευθύνομαι κυρίως στους χρήστες του προγράμματος γιατί θέλω εμπειρίες από την χρήση...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 30, 2008 9:49 am 
Χωρίς σύνδεση

Μήπως υπάρχει κάποια γνώμη;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 03, 2008 10:08 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Πέμ Ιούλ 05, 2007 12:07 am
Δημοσ.: 57
xxx

Τελευταία επεξεργασία απο Αλέξανδρος την Παρ Σεπ 12, 2008 10:51 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 05, 2008 2:09 pm 
Χωρίς σύνδεση

Ενδιαφέρουσα άποψη: Γι´αυτό ήθελα τις γνώμες χρηστών και όχι την επίσημη γνώμη της 4Μ. Αυτά που θα μου πει η 4Μ μπορώ να τα διαβάσω και στο διαφημιστικό φυλλάδιο του προγράμματος.

Ωστόσο, συνάδελφε, νομίζω ότι το ισοπέδωσες!!! Μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί και να είναι εντελώς υποκειμενική η άποψή σου.

Τώρα λοιπόν, ανυπομονώ ν' ακούσω και δεύτερη γνώμη και φυσικά την απάντηση της εταιρείας στην κριτική του Αλέξανδρου...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 06, 2008 6:53 pm 
Χωρίς σύνδεση
level: 3

Εγγραφη: Πέμ Απρ 05, 2007 2:50 pm
Δημοσ.: 14
Σχετικά με την επικοινωνία των δύο προγραμμάτων δεν έιναι και τόσο "θεωρητικός και υπό ιδανικές συνθήκες". Αν στο αρχιτεκτονικό έχεις δώσει τα υποστυλώματα σου και τους τοίχους με τις δοκούς πάνω σε αυτούς τότε μπορείς πολύ εύκολα να τα φέρεις αυτά στη μελέτη του Strad με κέρδος χρόνο από την περιγραφή που θα χρειαζόταν να κάνεις δύο φορές. Σε αρκετές περιπτώσεις το έχω βρει πολύ χρήσιμο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 07, 2008 12:16 pm 
Χωρίς σύνδεση
level: 1

Εγγραφη: Τρί Μάιος 06, 2008 7:05 pm
Δημοσ.: 1
Το Ιdea ,κατά την προσωπική μου άποψη, δεν είναι όπως το περιγράφει ο Αλέξανδρος. Από τότε που το χρησιμοποιώ έχει μειωθεί κατά πολύ ο χρόνος σχεδίασης καθώς μπορώ εύκολα να δημιουργήσω τις κατόψεις μου και επίσης τόσο οι τομές όσο και οι όψεις που βγάζει είναι πολύ καλές και δεν χρειάζονται ιδιαίτερη επεξεργασία. Εξάλλου σε κανένα πρόγραμμα ακόμα και στα ακριβά (Archicad, Revirt κλπ) δεν παράγονται τέλεια σχέδια, όλα χρειάζονται κάποια επεξεργασία (σβήσιμο κάποιων γραμμών). Εχω δουλέψει και το Archicad και το Revit και τα ξέρω καλά.

Επιπλέον θεωρώ το IDEA πολύ εύχρηστο γιατί κάποιος που έχει μια ιδέα απο το AutoCAD δεν χρειάζεται καμμία εκπαίδευση. Για τα κοληματα που αναφέρει ο Αλέξανδρος μέχρι τώρα δεν μου έχει κολλήσει καμία φορά (το δουλεύω πάνω απο 1 χρόνο) επίσης το βλέπω και πολύ γρήγορο. Αλέξανδρε .μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή σου?

Οσων αφορά την συνεργασία του Idea με το Adeia, μου έχει λύσει τα χέρια καθώς σε μηδενικό χρόνο κάνω μελέτες που παλαιότερα μου έπαιρναν πολύ χρόνο(θερμομόνωση , πυρασφάλεια, ύδρευση, αποχέτευση). Θεωρώ ιδανική τη συνεργασία αυτή και διαφωνώ κάθετα με την άποψη του Αλέξανδρου.

Επίσης θεωρώ πολύ καλή τη συνεργασία με το STRAD γιατί μου αναγνωρίζει αυτόματα όλα τα υποστηλώματα, δεν ξέρω κάποιο άλλο set προγραμμάτων απο το IDEA - STRAD με καλύτερη συνεργασία.

Εγώ προσωπικά συστήνω ανεπιφύλακτα τα προγράμματα της 4Μ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 08, 2008 4:35 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 22, 2006 3:49 pm
Θα σου απαντήσω ως χρήστης του STRAD αρκετά χρόνια και ομολογουμένως ευχαριστημένη από τις δυνατότητές του. Οταν αποφάσισα να αγοράσω αρχιτεκτονικό πρόγραμμα, το STRAD ήδη συνεργαζόταν με το IDEA οπότε ήταν ένα από τα τρία αρχιτεκτονικά που είδα. Το περιβάλλον μου φάνηκε οικείο και εύχρηστο και οι δύνατότητές του κάλυπταν τις μελετητικές μου ανάγκες. Το περιβάλλον ήταν της ίδιας φιλοσοφίας με του STRAD, η τιμή του δελεαστική και το τμήμα υποστήριξης πρόθυμο όσο και του STRAD. Χρησιμοποιώ ήδη το IDEA τρία χρόνια και ως προς τη συνεργασία του με το STRAD, κερδίζω χρόνο και κόπο από τη μεταφορά στύλων και δοκών από το IDEA δηλ. αριθμός σταθμών, ύψη, θέσεις και διαστάσεις στοιχείων. Θεωρώ σημαντικό για την παραγωγική εργασία ενός μελετητή μηχανικού τη συνεργασία των προγραμμάτων που χρησιμοποιεί.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 09, 2008 3:20 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τρί Φεβ 19, 2008 2:18 am
Δημοσ.: 10
Γιάννης έγραψε:
Ενδιαφέρουσα άποψη: Γι´αυτό ήθελα τις γνώμες χρηστών και όχι την επίσημη γνώμη της 4Μ. Αυτά που θα μου πει η 4Μ μπορώ να τα διαβάσω και στο διαφημιστικό φυλλάδιο του προγράμματος.

Προσωπικά δουλεύω και τα 2 προγράμματα (πολ.μηχ. είμαι) και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το IDEA.

Αυτό που θα πρότεινα είναι να "κατεβάσεις" την trial έκδοση και να το δείς μόνος σου και με την ησυχία σου. Νομίζω η trial έκδοση είναι fully functional (πρέπει να δουλεύει και η διασύνδεση), το μόνο που δέν δουλεύει είναι το save.

http://www.4m.gr/Demos/SetupIDEA9_GR_DEMO.exe
(για το link δέν είμαι σίγουρος εάν είναι το τελευταίο)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Idea
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 13, 2008 9:42 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Δευτ Μαρ 24, 2008 5:47 pm
Έχω τελειώσεις 2 σχολές: αρχικά Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ και έπειτα Πολιτικός Μηχανικός.
Κατά τη διάρκεια του 2ου πτυχίου συνεργάστηκα με διάφορους μηχανικούς ως βοηθός και λόγω της ''φύσης'' του πρώτου μου πτυχίου - υπολογιστές και έτσι - δοκίμασα σε επίπεδο οικοδομικής αδείας αλλά και γενικότερου σχεδιασμού και υπολογιστικής περιέργειας τα κάτωθι προγράμματα - κάτι το οποίο εξακολουθώ να κάνω και τώρα όποτε έχω χρόνο:
- Cadware
- Architectural Desktop
- ArchiCAD
- ChiefARchitect
- Revit (autodesk)
- Visual Home
- Τέκτων
- Idea
και διάφορα άλλα.
Το καθένα έχει τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αλλά όταν έχεις δικό σου γραφείο όπου ο χρόνος είναι χρήμα επιλέγεις να ασχοληθείς με το καλύτερο - καταλαβαίνεις τώρα τι μανίκι είναι όταν μετά τον έλεγχο στην πολεοδομία θα πρέπει να αλλάξεις κατόψεις, όψεις, τομές κλπ.

Κακά τα ψέμματα, ο μηχανικός - πέρα από τα προαναφερθέντα προγράμματα - έχει ανάγκη και το AutoCAD.
To Idea καταφέρνει να συνδιάσει τα πλεονεκτήματα όλων των παραπάνω προγραμμάτων με τη χρηστικότητα και αναγκαιότητα του AutoCAD.
Τι κάνει;
1. Είναι στα ελληνικά.
2. Χτίζεις το κτίριο σαν να είναι πραγματικό - ορίζεις τη μόνωση θα έχει, τι Κ, το δοκάρι του, τα υλικά του.
Ορίζεις όλα τα υπόλοιπα στοιχεία: μπαλκονόπορτες, παράθυρα - καθώς και δικά σου π.χ. Θωρακισμένες πόρτες, πόρτες αποθήκες.
Σκάλες με άμεσο έλεγχο ΓΟΚ. Κάγκελα με στηθαία ελληνικής πραγματικότητας - όχι ArchiCAD, ChiefArchitect. Πλάκες.
3. Ορίζεις άμεσα τους ορόφους με τα υψόμετρα τους. Αντιγράφεις στοιχεία από ένα όροφο στον άλλο - για να ορίσεις ορόφους στο CadWare πρέπει να κάνεις XREF αρχεία κλπ.
4. Ορίζεις στέγες και τις αλλάζεις πανεύκολα.
5. Εκπονείς μελέτη θερμομόνωσης άμεσα. Κάνεις προμετρήσεις ακριβείας.
Ορίζεις χώρους, ποσοστά πυρασφάλειας, άμεσος έλεγχος φωτισμού αερισμού.
6. Εκπονείς στη στιγμή το διάγραμμα κάλυψης!!!
8. Άριστος και γρήγορος φωτορεοαλισμός - ο πελάτης εντυπωσιάζεται.
7 Το σημαντικότερο: ορίζεις τα δικά σου Layer αν θέλεις και κάνεις ότιδήποτε άλλο θελήσεις.
Αλλά φυσικά για να αποδώσει ένα πρόγραμμα στο μέγιστο θα πρέπει να καθίσεις να το μάθεις!!! Να ψάξεις τα μυστικά του, να το φέρεις στα όρια του, να πειραματιστείς!!! Και αυτό το λέω διότι πολλοί πιστεύουν ότι αν πάρουν ένα πρόγραμμα ''θα πατούν το κουμπί και θα βγαίνει η χοντρή!!!'' - όπως έλεγε καλός παλιός συνάδελφος που ήθελε να μυηθεί στα προγράμματα!!! Και δω θέλει να σκεφτόμαστε ως μηχανικοί.
Πολλοί εκτιμούν την απλότητα και φιλοσοφία του Τέκτωνα - καλό πρόγραμμα και αυτό το οποίο όμως δεν διαθέτει τις δυνατότητες και ευκολίες σχεδίασης του Idea.
Μειονεκτήματα του Idea; ναι, έχει ένα. Έχει να κάνει με το intelliCAD κομμάτι του το οποίο ακόμη δεν είναι τόσο σταθερό όσο θα' πρεπε και δεν διαθέτει τις δυνατότητες του AutoCAD αλλά συνεχώς βελτιώνεται.
Το Idea άλλωστε συνεχώς βελτιώνεται.
Όσον αφορά την τιμή του είναι πολύ φτηνό γι'αυτά που προσφέρει.
Αυτό που δεν κατάλαβα με την AutoDESK είναι γιατί σώνει και καλά κάθε χρόνο βγάζει νέα έκδοση;;; Ήμαρτον τοχει παρακάνει. Εντάξει το AutoCAD 14 και 2000 ήταν πρωτοποριακά αλλά πλέον νομίζω ότι μας δουλεύουν...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 23, 2008 10:45 pm 
Χωρίς σύνδεση

Σας ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις σας.
Ειλικρινά θα σας πω ότι η γνώμη του Αλέξανδρου με επηρέασε κατά πολύ αρνητικά αλλά "η τιμή του προγράμματος" αποκαταστάθηκε από τους υπόλοιπους χρήστες.

Ένα από τα σημαντικά προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι η ταχύτητα των αλλαγών (π.χ. μεταφέρεις ένα τοίχο στην κάτοψη - θέλεις να δεις πως θα φαίνεται στην όψη, θέλεις να δεις αν βγαίνει η κάλυψη-δόμηση-όγκος κλπ)
Όλα αυτά με απλό σχεδιαστικό είναι κάποιες ώρες....
Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει το IDEA σε αυτόν τον τομέα. Φυσικά ισχύει αυτό που έιπε ο gsioutis: ότι ένα πρόγραμμα πρέπει να το μάθεις καλά για να εκμεταλλευτείς όλες τις δυνατότητές του...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 05, 2008 5:03 pm 
Χωρίς σύνδεση

Συνάδελφε Γιάννη, σου προτίνω να πας στην εταιρία και να σου κάνουν μια παρουσίαση του idea. Εγώ έτσι έκανα πριν πάρω το Idea γιατί από το demo δεν μπορούσα να βγάλω άκρη.

Η διαχείριση των τοίχων είναι πολύ εύκολη.Μπορείς από τα grips να τον μετακινείς και να του αλλάζεις μήκος καθώς και να αλλάζεις τo ύψος ή το πάχος του κάνοντας διπλό κλικ επάνω του. Ολα αυτά τα κάνεις είτε τον βλέπεις σε 3d είτε σε κάτοψη.Για την επεξεργασία του μπορείς να χρησιμοποιείς και τις εντολές move,trim,copy,rotate κλπ. Αυτό ισχύει και για τις πλάκες , τα ανοίγματα, τα δοκάρια ...κλπ

Οσο για τους ελέγχους , υπάρχει το Nomos. Είναι μια εφαρμογή με την οποία κάνεις διάγραμμα κάλυψης και το πρόγραμμα κάνει ελέγχους πχ για τον όγκο , για τις θέσεις στάθμευσης, για τη δόμηση, την κάλυψη κλπ.
Στην εφαρμογή υπάρχει ενσωματωμένος ο ΓΟΚ. Το nomos ήταν ο δεύτερος σημαντικότερος λόγος που πήρα το Idea. Είναι πολύ καλό.
Γλιτώνεις χρόνο και δεν κάνεις και λάθη.

Μην ακούς πάντως απόψεις τόσο απόλυτες σαν αυτή του Αλέξανδρου. Κανένα πρόγραμμα δεν ήταν ποτέ όπως το περιγράφει ο Αλέξανδρος...Κάνει μπαμ ότι υπερβάλει.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρχιτεκτονικό Πρόγραμμα IDEA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 08, 2008 6:17 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Πέμ Ιούλ 05, 2007 12:07 am
Δημοσ.: 57
xxx

Τελευταία επεξεργασία απο Αλέξανδρος την Παρ Σεπ 12, 2008 10:52 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 09, 2008 11:43 am 
Χωρίς σύνδεση

Αλέξανδρε, μην με παρεξηγείς για το "απόλυτος" . Σίγουρα το πρόγραμμα έχει και τα μειονεκτήματά του και ενδεχομένως αυτά που αναφέρεις για τη θερμομόνωση να είναι κάποια προβληματάκια που αντιμετώπισες και κάνεις καλά που τα λες. Όμως θεωρώ ότι τα αδικείς πολύ τα προγράμματα. Για μένα είναι ένα πολύ καλό εργαλείο και κυρίως οικονομικό για μηχανικούς που δεν έχουν τη δυνατότητα να διαθέτουν κάθε χρόνο χιλιάδες ευρώ για προγράμματα φιγούρας. Τα 4Μ είναι εξελίσιμα και αυτό σε συνδυασμό με την σταθερή πορεία της εταιρίας στην ελληνική αγορά δείχνει πως θα γίνουν ακόμη καλύτερα στο μέλλον. Γιατί λοιπόν να μην προτιμήσουμε ελληνικά προιόντα?? Γιατί να μη θέλουμε ελληνικά προγράμματα οικονομικά και προσαρμοσμένα στα μέτρα μας ? Θεωρώ ότι είναι σε καλό επίπεδο ήδη και για αυτό τολμώ και τα συστήνω στους συναδέλφους που ρωτούν. Γιατί πραγματικά βρίσκω λύσεις με αυτά και θεωρώ πολύ αδικο να μην τα συστήνουμε και σε άλλους μηχανικούς.
Συγνώμη που πήρα το θάρρος να απευθυνθώ σε εσένα αλλά σέβομαι την άποψή σου και δεν ήθελα να παρεξηγήσεις τον χαρακτηρισμό "απόλυτος". Είναι απλώς η άποψή μου για ένα συγκεκριμένο θέμα.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς
ageli

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 12, 2008 7:03 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Παρ Σεπ 12, 2008 6:38 pm
Δημοσ.: 3
Δεν ήθελα να πάρω θέση σχετικά με τα προγράμματα 4Μ, αλλά διαβάζοντας σήμερα την άποψη του συνάδελφου Αλέξανδρου ξαφνιάστηκα! Επειδή λοιπόν αυτά τα προγράμματα μου έχουν λύσει τα χέρια εδώ και χρόνια...και θεωρώ άδικο να διατυπώνονται απόψεις σαν του Αλέξανδρου, θέλω να σχολιάσω τα εξής:

[Εαν έβαζα δοκό μέσω του μενού των τοίψων αυτή εμφανιζόταν στη θερμομόνωση. Εαν την έβαζα χρησιμοποιόντας το μενού δοκός δεν εμφανιζόταν!!!
-Η υπερύψωση του τοίχου κάτω από τη στέγη δεν μεταφερόταν στη θερμομόνωση (λάθος εμβαδόν τοίχου λοιπόν!!).
-Δεν ήταν δυνατόν να χρησιμοποιήσω λιγότερο αριθμό υλικών από αυτόν που είχα default το IDEA. Δηλαδή αν η μελέτη μου είχε 2 ειδών τοίχους εγώ
αναγκαστικά μετέφερα 5 ή 6 από το IDEA
-Εαν δεν γνωρίζεις πως να κάνεις μελέτη θερμομόνωσης το πρόγραμμα δεν θα την κάνει για σένα. Εαν πάλι γνωρίζεις τότε η εισαγωγή των δεδομένων δεν είναι ούτε δύσκολη ούτε χρονοβόρα στις σύνηθες κατασκευές. Στις σύνθετες πάλι να είσαι σίγουρος ότι το IDEA μάλλον δε θα σε βοηθήσει.]

1)Τα μόνα δοκάρια που μετράνε στη θερμομόνωση είναι αυτά των εξωτερικών τοίχων. Είναι λογικό τα άλλα τα ανεξάρτητα να μην τα λαμβάνει υπόψη. Απλά χρειάζεται λίγη προσοχή από
το χρήστη να τα ορίζει μέσα από τους τοίχους. Εξάλλου αν θέλουμε να γίνεται μετταφορά δεδομένων δεν είναι παράλογο να ακολουθούμε κάποιους κανόνες

2) Ο τοίχος της υπερύψωσης δεν θερμομονώνει πάντα το σπίτι υπάρχει περίπτωση να θερμομονώνει και το εσωτερικό της στέγης οπότε δεν μπαίνει στους υπολογισμούς. Γενικά οι τοίχοι υπερύψωσης σε ελάχιστες περιπτώσεις απαιτείτούνται σε αυτή την περίπτωση τους προσθέσω στον προσανατολισμό μου, δεν είναι και τόσο τραγικό

3)Αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό διότι έτσι σου προσφέρεται η δυνατότητα να χρησιμοποιείς περισσότερα δομικά στοιχεία αν χρείαστεί να γίνουν αλλαγές
στη μελέτη. Εξάλου τυπώνονται μόνο αυτά τα δομικά στοιχεία που χρησιμοποιούνται. ΄Οπως και να ΄χει μπορείς και να τα σβήσεις αν σε ενοχλούν.
Δύο δευτερόλεπτα θα σου πάρει.

4)Κανένα πρόγραμμα δεν κάνει τη μελέτη για σένα. Είναι τραγικό για σένα να κάνεις μελέτη με πρόγραμμα χωρίς να ξέρεις τι κάνεις.Το idea περνάει όλους τους προσανατολισμούς και τα υλικά με μια κίνηση στο φύλλο υπολογισμού. Από εκεί και πέρα μπορεί ο μελετητής να κάνει παρεμβάσεις έχοντας φυσικά τις κατάλληλες γνώσεις. Δεν υπάρχει τρόπος να γίνει πιο εύκολα η θερμομόνωση. Αυτός που χρησιμοποιεί το πρόβλημα πρέπει να έχει αίσθηση του τι κάνει. Δεν κατάλαβα είναι προβλημα το ότι πρεπει να γνωρίζεις πως να κανεις θερμομόνωση?

Σχετικά με το σχόλιο:
[-Η μελέτη πυρασφάλειας γίνεται εύκολα μέσω του προγράμματος αλλά δεν είναι και τίποτα δύσκολο!!!]
Εδώ ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα;

Επιπλέον:
[-Η συνεργασία με το STRAD δε με ικανοποίησε καθόλου. Το ArchiCAD, όπως και άλλα μη ελληνικά αρχιτεκτονικά προγράμματα χρησιμοποιούν IFC και CIS/2 για την
εισαγωγή του μοντέλου τους σε στατικά προγράμματα ή άλλα (βλέπε ETABS, Robot office, TEKLA, GT Strudl)]

Ούτε εδώ κατάλαβα που ακριβώς είναι το πρόβλημα. Εγώ με μεγάλο κόπο έμαθα σε βάθος ένα στατικό πρόγραμμα, Ο Αλέξανδρος ξέρει όλα αυτά τα προγράμματα...
Και για να σοβαρευτούμε λίγο ,χρησιμοποιώ Strad Και IDEA εδώ και χρόνια και η μεταφορά του φορέα γίνεται πάντα με ακρίβεια χωρίς προβλήματα. Από εκεί και πέρα η μετατροπή του σχεδίου
σε στατικό μοντέλο είναι θέμα του στατικού προγράμματος και είναι και αυτή πολύ απλή. Εμένα με εξυπηρετεί απόλυτα. Το μόνο που κάνω στο στατικό είναι να βάζω φορτία. Το strad παιδιά είναι
από τα λίγα αξιόπιστα στατικά προγράμματα.΄Οσοι ξέρουν τι εννοώ καταλαβαίνουν.....

και :
[-Τα αποτελέσματα της εντολής "σχέδια οθόνης" δε με ικανοποιούν καθόλου όσον αφορά την ποιότητά τους]

Τα σχέδια οθόνης είναι μια μετατροπή των οντοτήτων του προγράμματος σε μπλοκ και γραμμές. Το αρχείο αυτό θα πρέπει να χρησιμοποιείται
κυρίως για εκτύπωση και 2d επεξεργασία διότι δεν έχει υπόσταση 3d. Που υπάρχει πρόβλημα ;
Αλέξανδρε δεν βοηθάς και πολύ τους αναγνώστες....

Τέλος, θέλω να κάνω την εξής ρητορική ερώτηση : " Ο Αλέξανδρος όταν πήγε να πάρει αυτοκίνητο διαμαρτυρήθηκε επειδή δεν του έδωσαν και οδηγό ... " και την εξής κανονική ερώτηση : " Αλέξανδρε, δουλεύεις για το ArchiCAD ή για κάποιο άλλο πρόγραμμα ελληνικό ή μη ;;;; Πραγματικά διαβάζοντας και τις αποψεις και των άλλων συναδέλφων δεν κατάλαβα το πρόβλημά σου

Πάντα φιλικά ,
kallia

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 13, 2008 10:23 am 
Χωρίς σύνδεση
level: max
level: max

Εγγραφη: Τετ Αύγ 31, 2005 4:10 pm
Δημοσ.: 204
Kallia κατ αρχήν καλώς ήλθες στο Forum.
Φυσικά μπορείς να τοποθετείσαι ελεύθερα για οποιοδήποτε θέμα
ΑΛΛΑ
θα παρακαλούσα να μην επιτίθεσαι προσωπικά σε συναδέλφους

Η κριτική, ειδικά όταν γίνεται προτείνοντας παράλληλα και συγκεκριμένες λύσεις,
όπως κάνει ο Αλέξανδρος σε πολλά posts του, είναι πάντα χρήσιμη.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: