Επιστήμη Πολιτικού Μηχανικού

4M-VK Forum
Ημερομηνία Τρί Ιούλ 25, 2017 10:12 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γιατί δεν μου απαντάτε.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 18, 2010 8:08 pm 
Χωρίς σύνδεση
level: 5

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 15, 2006 8:15 pm
Δημοσ.: 49
Τοποθεσια: Χαλκίδα
Να σου δώσω την προσωπική μου απάντηση:

Συνήθως μπαίνω στο φόρουμ του STRAD για να λύσω κάποιες απορίες σχετικά με το πρόγραμμα. Παρεπιπτόντως διαβάζω και τις δικές σου δημοσιεύσεις (όχι όλες) αλλά επειδή είναι θέμα που θέλει ενασχόληση και χρόνο, δεν τον διαθέτω (δεν υπάρχει). Όταν ξεκίνησα το διδακτορικό μου, μία από τις επιλογές μου ήταν η σεισμική μόνωση. Απογοητευτηκα όταν διαπίστωσα το τεράστιο (ανεφάρμοστο) κόστος στα συνήθη κτήρια και κατευθύνθηκα αλλού. Επίσης, η ιδέα της σεισμικής μόνωσης δεν είναι καινούργια.

Προσπάθησε να προσεγγίσεις αλλιώς το θέμα (αν σ' ενδιαφέρει η γνώμη του κόσμου ή έστω των μηχανικών).

Για να μιλήσω ειλικρινά: Ναι το γεγονός ότι δεν είσαι μηχανικός, εμένα προσωπικά με αποθαρρύνει να διαβάσω με προσοχή τα θέματά σου. Πιστεύω ότι κάποιος χωρίς τις κατάλληλες σπουδές, δεν είναι σε θέση να λύσει σχετικά προβλήματα. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος. Όμως, προτείνω να βρεις κάποιους μέσα στα Πολυτεχνεία και να συνεργαστείς για να προωθήσεις την δουλειά σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 31, 2014 1:03 am 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 15, 2006 8:15 pm
Δημοσ.: 49
Τοποθεσια: Χαλκίδα
Στο παρόν θέμα σβήστηκε η ερώτηση του seismic και έμεινε μόνο η απάντησή μου, η οποία δεν βγάζει και νόημα...Παρακαλώ διαγράψτε το θέμα εντελώς...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 12, 2015 7:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
level: max

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 22, 2011 11:52 am
Δημοσ.: 175
@Γιαννης
Όταν ξεκίνησα το διδακτορικό μου, μία από τις επιλογές μου ήταν η σεισμική μόνωση. Απογοητευτηκα όταν διαπίστωσα το τεράστιο (ανεφάρμοστο) κόστος στα συνήθη κτήρια και κατευθύνθηκα αλλού. Επίσης, η ιδέα της σεισμικής μόνωσης δεν είναι καινούργια.
seismic
Με αυτήν την φυσική μέθοδο επιτυγχάνουμε διπλή οριζόντια σεισμική μόνωση, αποφεύγοντας τον δύσκολο ξυλότυπο των βάσεων, και τα ακριβά εφέδρανα.
Απλά σκάβεις, ρίχνεις χαλίκι και σκυρόδεμα. Εικόνα Πρακτικές λύσεις που δουλεύουν.

Σύμμεικτο μοντέλο ελαστικού και άκαμπτου φορέα.
Αυτό το μοντέλο αποτελείτε από ένα ελαστικό πλαισιακό φορέα, και μέσα σε αυτόν τον φορέα υπάρχει ένας άλλος άκαμπτος φορέας ενωμένος με το έδαφος, ώστε να αναλαμβάνει τοις ροπές ανατροπής.
Ο ελαστικός και ο άκαμπτος φορέας είναι δύο ξεχωριστοί φορείς και διαχωρίζονται μεταξύ τους στο ύψος των πλακών με σεισμικό αρμό ο οποίος μεγαλώνει το πλάτος του καθ ύψος.
Αυτή η μέθοδος έχει την δυνατότητα να τοποθετήσουμε στον ελαστικό φορέα και οριζόντια σεισμική μόνωση.
Ακόμα έχει την δυνατότητα να έχει απεριόριστη θέα λόγο των μεγάλων παραθύρων που μπορεί να δεχθεί.
Σε ασύμμετρες ελαστικές κατασκευές έχουμε την δυνατότητα να τοποθετήσουμε περισσότερους άκαμπτους φορείς μέσα τους, σε κατάλληλα επιμέρους σημεία, ώστε να μπορέσουμε να παραλάβουμε και τοις στρεπτομεταφορικές παραμορφώσεις του ασύμμετρου φέροντα.
Το βίντεο περιλαμβάνει ναι ομιλία στην Αγγλική γλώσσα.
https://www.youtube.com/watch?v=IO6MxxH0lMU

Και όμως ένας μη μηχανικός ανακάλυψε τα εφέδρανα, και ένας άλλος ( εγώ ) πείρα μεγάλη βαθμολογία από τους κριτές πάνω στην εφαρμοσμένη έρευνα.
ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ
ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΕΡΕΥΝΑ & ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ
η δική μου πρόταση είναι η Νο 39 http://www.kainotomeis.gr/Page.aspx?pag ... arent_id=7
Ο διαγωνισμός είχε δύο κατηγορίες
Την εφαρμοσμένη έρευνα, που την κάνουν συνήθως τα πανεπιστήμια,
και την καινοτομία.
Εγώ παρουσίασα εφαρμοσμένη έρευνα τελείως δικιά μου. ( πειράματα και θεωρεία.)
Συγκέντρωσα υψηλή βαθμολογία από τους κριτές.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 06, 2015 4:15 pm 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 22, 2011 11:52 am
Δημοσ.: 175
Και κάτι άλλο. Έχεις δει κτίστη να γράφει paper! για την αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών!
Accepted! for publishing by our journal Open Journal of Civil Engineering (OJCE)
ojce@scirp.org
To lymperis_ios@yahoo.com Today at 10:40 AM
Dear Author(s),

We are writing with our great pleasure to let you know that your manuscript is accepted for publishing by our journal Open Journal of Civil Engineering (OJCE) and our heartfelt appreciation for your intellectual contribution.

Paper ID: 1880388
Paper Title: The ultimate anti seismic system
If you have any questions, please feel free to contact us.
Best regards,

Editorial Assistant of OJCE
Scientific Research Publishing
Email: ojce@scirp.org
http://www.scirp.org/journal/ojce

Οι κριτές από το περιοδικό έγραψαν.
It studies the ultimate anti seismic system in the paper. The focus is clear, the innovation is strong and the academic level is high.
This study has great social significance.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση